Wyjazd do Zamościa i koncert w katedrze

30 września – 2 października 2022

Był to weekend bogaty w wydarzenia. Chór zainaugurował nowy sezon artystyczny wyjazdem do Zamościa i koncertem pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk w zamojskiej katedrze. Rozpoczęliśmy koncert psalmem Kleszczmy rękoma, polskiego kompozytora epoki renesansu Mikołaja Gomółki, który tworzył w tym samym czasie, w II poł. XVI wieku, kiedy włoski architekt Bernardo Morando projektował zamojską kolegiatę, podniesioną w końcu XX wieku do godności katedry. Inną ciekawostką historyczną – według dostępnych źródeł – jest fakt, że w latach 1590-1591 kompozytor Mikołaj Gomółka oraz jego syn Michał byli muzykami na krakowskim dworze kanclerza Jana Zamoyskiego.
Oprócz psalmów Mikołaja Gomółki w programie koncertu były utwory Wacława z Szamotuł, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Piotra Tabakiernika, Piotra Dorosza, Charlesa Gounoda, Georga R. Haendla, Johna Ruttera i Rihardsa Dubra. Partię solową w utworze Ave Maris Stella Piotra Dorosza wykonała dyrygent Agnieszka Zińczuk. Prowadząca koncert Maria Laskowska podziękowała Proboszczowi parafii za umożliwienie występu w tej zabytkowej świątyni, pełniącej historycznie w tzw. państwie zamojskim podobną funkcję, co katedra wawelska w Rzeczypospolitej. Powitała także zasłużone osoby z zamojskiego środowiska nauki, edukacji i polityki, które zaszczyciły nas swoją obecnością na koncercie.
Piękny renesansowy Zamość, wybudowany przez Jana Zamoyskiego jako miasto idealne, mogliśmy podziwiać korzystając z bogatej wiedzy pana Przewodnika. Niezwykłą wartość zamojskiego Starego Miasta dla kultury światowej potwierdziło  w 1992 roku UNESCO, umieszczając je na liście światowego dziedzictwa. (M.L.)

Załączamy więcej zdjęć z koncertu oraz program.

 

 

 

 

Szklarska Poręba – 3-10 lipca 2022

 

Kochani!
Dziękujemy Wam bardzo za Wasz udział w tegorocznych warsztatach i wspólny wyjazd do Szklarskiej Poręby! Próby, wycieczki, inspirujące uwagi prof. Marchwickiej, koncert, świętowanie i przede wszystkim Wasze zaangażowanie i serdeczność zostaną w naszej pamięci.
Ilina i Jurek Sawiccy

 


 

Weselne poprawiny w dworku Zagroda – 25 czerwca 2022

 

Dziękujemy za niezwykłe spotkanie pod hasłem Weselne poprawiny, na które zaprosili nas Pani Dyrygent Ilina Sawicka-Froncek z Mężem Piotrem Fronckiem do dworku Zagroda w Brwinowie w sobotę 25 czerwca br.
W słonecznej scenerii zielonego ogrodu licznie przybyli Goście spędzili pełne uroku popołudnie, degustując weselne trunki i słuchając okolicznościowego programu artystycznego w wykonaniu samych uczestników spotkania.
Starym zwyczajem o zmierzchu zapłonęło ognisko, skupiając wokół miłośników śpiewu. Przy akompaniamencie gitarzystów do późnych godzin trwały śpiewy pieśni  chóralnych, turystycznych i biesiadnych.
Życzymy Młodym Małżonkom i Chórzystom Amici Canentes udanych, ciekawych wakacji. (M.L.)

Fot. Grażyna Nowodworska, Jerzy Sawicki


 

Folder Chóru Amici Canentes – 2022

Najnowszą wersję folderu Chóru Amici Canentes można pobrać tutaj.


 

Oprawa muzyczna uroczystości ślubnej Dyrygent Iliny Sawickiej – 11 czerwca 2022

Chór Amici Canentes otrzymał zaproszenie na uroczystość zaślubin Dyrygent Iliny Sawickiej i Piotra Froncka, która odbyła się 11 czerwca br. w Józefowie k. Otwocka. W tym wyjątkowym dniu mieliśmy zaszczyt wykonać oprawę muzyczną Mszy św. Zaśpiewaliśmy pod dyr. Jerzego Sawickiego „Ave Maris Stella” Piotra Dorosza, „Bogurodzicę”, "Missa de Angelis" (VIII), wspólnie ze scholą, pod dyr. Michała Sawickiego, „Ego sum panis Vivus” Piotra Tabakiernika i psalm „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki.
Składając Młodej Parze życzenia przed kościołem chór pod dyr. Jerzego Sawickiego zaśpiewał „Dyptyk wiejski” Mariana Sawy, ze specjalną dedykacją. Życzymy Młodym Małżonkom szczęścia, wszelkiego dobra i piękna na wspólnej drodze życia. (M.L.)


 

Wiosenny koncert Śpiewających Przyjaciół – 4 maja 2022

 

Doroczny majowy koncert Chóru Amici Canentes odbył się tym razem w Auli Szkoły Głównej Handlowej. Program składał się z utworów obcych dawnych wieków, pieśni staropolskich, utworów ludowych i kompozycji współczesnych. Dziękujemy Kierownictwu Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH za zaproszenie, a wszystkim naszym wiernym Sympatykom za niezawodną jak zawsze obecność. Dużą radość sprawił nam Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, którego liczne grono wraz z Panią Dyrygent Iriną Bogdanovich zaszczyciło nas swoją obecnością. (M.L.)


 

Koncert Chóru Akademickiego UW "Moniuszko dla Ukrainy" - 22 kwietnia 2022

Serdecznie gratulujemy Chórowi Akademickiemu UW i Pani Dyrygent Irinie Bogdanovich  niezwykłego Koncertu „Moniuszko dla Ukrainy”, wykonanego 22 kwietnia br. w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności 76a. Z udziałem solistów  wykonano Mszę Des-dur  i fragmenty Mszy e-moll Stanisława Moniuszki.
Podczas koncertu wystąpiły również gościnnie solistki z Narodowego Wokalnego Zespołu „Melodia” z Mariupola, które wykonały kilka pieśni ludowych. Na zakończenie wszyscy wykonawcy zaśpiewali utwory ukraińskich kompozytorów.
Biletem wstępu był gest dobrej woli – wsparcie zbiórki rzeczowej „Solidarni z Ukrainą”, prowadzonej przez społeczność Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziękujemy za zaproszenie. Niezapomniane wrażenia, piękny wyraz solidarności z Ukrainą. (M.L.)


 

Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Aleksandra – 30 stycznia 2022

 

Tradycyjne polskie kolędy nasz Chór zaśpiewał w Kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży podczas niedzielnej Mszy św. dla niesłyszących, 30.01.2022. Mszę odprawiał, posługując się językiem migowym, Ks. Dariusz Furmanik, duszpasterz archidiecezjalny osób głuchych. Treść kolęd objaśniali tłumacze migowi. Po Mszy serdeczne życzenia noworoczne złożyła uczestnikom Dyrygent Ilina Sawicka. Ks. Dariusz Furmanik obdarował Chórzystów ciekawą publikacją „Głusi mówią”, opowiedział nam też o założycielu Instytutu Głuchoniemych (w 1817 r.), Ks. Jakubie Falkowskim, pierwszym proboszczu tej parafii, którego pomnik znajduje się  w Kościele św. Aleksandra.
Z bogatą historią Kościoła św. Aleksandra związana jest jego zmieniająca się architektura. Zbudowany w latach 1818-1826 w stylu klasycystycznym, na wzór rzymskiego panteonu, został przebudowany według projektu J. Piusa Dziekońskiego w latach 1886-1895, w wyniku czego zyskał dwie urocze boczne wieżyczki, i w takiej postaci przetrwał aż do II wojny światowej. Zburzony we wrześniu 1944 roku, został odbudowany w latach 1949-1952, ponownie w stylu rzymskiego panteonu. Wygląd świątyni z bocznymi wieżyczkami można dziś podziwiać na zachowanych historycznych zdjęciach. Ich wielkim miłośnikiem jest Ks. Dariusz Furmanik, który udostępnia na swoim profilu Facebooka cenne przedwojenne fotografie tego Kościoła, a także placu Trzech Krzyży, po którym krążyły niegdyś ryksze, dorożki i dawne tramwaje (jeszcze w latach 50. na placu Trzech Krzyży była pętla tramwajowa). (M.L.)


 

Udział w Koncercie noworocznym Chóru Akademickiego UW – 23 stycznia 2022

 

Członkowie TPChUW zostali zaproszeni na Koncert noworoczny Chóru Akademickiego UW, który odbył się pod dyr. Iriny Bogdanovich 23.01.2022 w Auditorium Maximum UW. W programie były piękne kolędy z różnych stron świata, z oryginalną interpretacją i partiami solowymi. Dziękujemy za zaproszenie! Wielkie brawa! (M.L.)


 

Kolędowa kantyczka bracka – 23 stycznia 2022

 

 

Chór Amici Canentes wziął udział w Kolędowej kantyczce brackiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rafała Markowskiego, 23.01.2022 w gmachu Teatru Komedia. Damy i bracia kurkowi przybyli w kontuszach, z szablami i w gali orderowej.
Po części liturgicznej był wieczór noworoczny, z oprawą artystyczną Chóru, który wykonał pod dyr. Iliny Sawickiej kolędy tradycyjne, a także współczesne, skomponowane przez Piotra Dorosza i Stanisława Moryto. Akompaniował chórowi Jerzy Sawicki. Wystąpił również pięcioosobowy Zespół Muzyki Dawnej Continuum, który wykonał kolędy XV-XVII-wieczne. (M.L.)

 


 Koncert z okazji 20-lecia Chóru Amici Canentes – 28 listopada 2021

W Kościele Św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9 w Warszawie odbył się 28 listopada 2021 koncert muzyki sakralnej zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia naszego Chóru.
Zespół wykonał utwory G. F. Haendla, C. Gounoda, R. Dubra, M. Granciniego, P. Tabakiernika i P. Dorosza.
Dyrygowali Ilina i Jerzy Sawiccy.

 


 

Wieczór poetycko-muzyczny w Kościele św. Anny w Warszawie – 16 października 2021

 

Chór Amici Canentes  pod dyr. Jerzego Sawickiego wystąpił z repertuarem sakralnym podczas Wieczoru poetycko-muzycznego poświęconego 43 rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
Uroczystość odbyła się w Kościele Akademickim św. Anny, a organizatorem była Fundacja im. Victorii Jankowskiej.
Chór wykonał utwory współczesnych kompozytorów warszawskich: Piotra Tabakiernika i Piotra Dorosza oraz „Barkę”. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka.
Pozostałych wykonawców wymieniamy na załączonym plakacie.

 

Zamieszczamy więcej zdjęć z koncertu w Św. Annie

 


 

Bachotek 2021

 

Śpiewanie pieśni powstańczych w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego - 2 sierpnia 2021

W Parku Żywiciela na Żoliborzu odbyło się 2 sierpnia 2021 wspólne śpiewanie pieśni powstańczych w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wykonawcami byli: Kapela Sztajer i Grupa Retro Sawa, w której wystąpili Dyrygenci Chóru Amici Canentes: Ilina Sawicka (śpiew i recytacje poezji) oraz Jerzy Sawicki (akompaniament i recytacje). Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, wśród nich chórzyści Amici Canentes, otrzymali program ze słowami wykonywanych utworów. Dziękujemy naszym Dyrygentom za zaproszenie nas do wspólnego śpiewania wzruszających pieśni powstańczych. Organizatorzy  uhonorowali uczestnika Powstania Warszawskiego, przybyłego na uroczystość. (M.L.)

 


 

Warsztaty w Szklarskiej Porębie Anno Domini 2021 03-10 lipca