- Szczegóły
- Odsłony: 560
Festiwal Chóralny „O złotą kulę Atlasa” w Lubostroniu, 6 – 7 lipca 2024
6 lipca 2024 Chór Amici Canentes wziął udział w festiwalu chóralnym „O złotą kulę Atlasa” w Lubostroniu, w woj. kujawsko-pomorskim. Wykonaliśmy „Parce Domine” F. Nowowiejskiego, „A Clare Benediction” J. Ruttera, „Zosię” St. Niewiadomskiego i St. Wiechowicza oraz „Oj nasi jadą” w opracowaniu S. Rożdżyńskiego.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w pięknej sali pałacu w Lubostroniu. Występowało wiele chórów w różnych kategoriach. Otrzymaliśmy II nagrodę w naszej kategorii.
Po konkursie, w godzinach popołudniowych, odbył się koncert, na którym mógł się zaprezentować każdy z uczestników festiwalu. Nasz chór został też zaproszony do udziału w finałowym koncercie w niedzielę 7 lipca 2024, podczas którego oprócz repertuaru konkursowego zaśpiewaliśmy naszego ulubionego „Tourdiona” .
Maria Paczkowska
Fot. Wojciech Zdunek
Warsztaty chóralne i koncert w Białymstoku, 24 – 30 czerwca 2024
Podobnie jak w ubiegłych latach, nasz sezon artystyczny zakończyliśmy wyjazdowymi warsztatami wokalnymi. Tym razem odbyły się one w Białymstoku. Mieszkaliśmy w Centrum Kultury Prawosławnej, obok pięknej cerkwi św. Mikołaja.
Czas upływał nam bardzo pracowicie – każdego dnia doskonaliliśmy swoje umiejętności podczas dwóch dwugodzinnych prób, między którymi nasza niesamowita dyrygentka Agnieszka prowadziła kolejno z każdym z nas indywidualne zajęcia z emisji głosu.
Oczywiście poznawaliśmy też uroki Podlasia. Podczas całodziennej wycieczki autokarowej odwiedziliśmy malowniczy Supraśl ze słynnym Muzeum Ikon oraz zabytkowym Prawosławnym Monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy. Następnie udaliśmy się do Kruszynian, gdzie mieliśmy okazję pogłębić swoją wiedzę na temat polskich Tatarów i zwiedzić czynny meczet i tatarski cmentarz. Na koniec spróbowaliśmy specjałów tatarskiej kuchni w miejscowej restauracji Tatarska Jurta.
Zwieńczeniem naszej pracy był udział w I edycji festiwalu UwBrzmienia, organizowanym przez Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Koncert odbył się 28 czerwca 2024 w Auli Wydziału Ekonomii i Finansów UwB. Oprócz nas występowały jeszcze trzy chóry. Był to bardzo udany występ, zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci przez widownię i zaproszeni na kolejne edycje festiwalu.
Maria Paczkowska
Fot. Jan Gromko
Piknik w Brwinowie – 25 maja 2024
25 maja 2024 r. spotkaliśmy się na tradycyjnym pikniku w gościnnym dworku Zagroda w Brwinowie.
Czas szybko płynie… w tym roku minęło już 20 lat od naszego pierwszego spotkania w tym uroczym miejscu. Pogoda tym razem dopisała i mogliśmy bez przeszkód cieszyć się swoim towarzystwem, wiosną, śpiewać ulubione piosenki i degustować pyszności, które przynieśliśmy.
Krysia Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, która od lat zaprzyjaźniona jest z naszym TPChUW, zaprosiła nas do udziału w imprezach organizowanych w Zagrodzie - między innymi w letnich potańcówkach odbywających się w niedzielne popołudnia. Może w tym roku spotkamy się jeszcze raz w Brwinowie?
Maria Paczkowska
Festiwal w Ursusie – 8 i 22 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024 wzięliśmy udział w XI Przeglądzie Piosenki Polskiej „Kocham Cię Ojczyzno”, organizowanym przez Dom Kultury Miś Warszawa-Ursus.
Zaprezentowaliśmy utwór „Oj nasi jadą” w opracowaniu S. Różdżyńskiego.
Zdobyliśmy I nagrodę w kategorii Chóry, co uprawniło nas do zaśpiewania podczas koncertu finałowego 22 kwietnia 2024 r. Tym razem wykonaliśmy „Kołysankę” J. Maklakiewicza.
Maria Paczkowska
Koncert wiosenny w SGH – 28 marca 2024
28 marca 2024 r. kolejny raz wystąpiliśmy w auli SGH, na zaproszenie działającego przy tej uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem wykonaliśmy świeckie utwory z różnych krajów i epok.
Wraz z nami wystąpiła grupa teatralna działająca pod kierownictwem znanej aktorki Laury Łącz. Panie zaprezentowały utwory K.I. Gałczyńskiego, co pięknie wkomponowało się w nasz program, który zakończyliśmy „Kołysanką” do słów tego poety.
Maria Paczkowska
Koncert kolęd w Kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie – 21 stycznia 2024
Chór Amici Canentes wystąpił z koncertem kolęd polskich i obcych w Kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w niedzielę 21 stycznia br. W repertuarze znalazły się zarówno kolędy tradycyjne z dawnych wieków, jak i współczesne, skomponowane m.in. przez Stanisława Moryto i Piotra Dorosza. Zapowiadała utwory i dyrygowała Agnieszka Zińczuk. (ML)
Fot. Łucja Szlachetko
Spotkanie noworoczne – 14 stycznia 2024
Tradycyjne spotkanie noworoczne członków i sympatyków TPChUW, które odbyło się 14 stycznia br. w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, rozpoczęło się koncertem kolęd w wykonaniu Chóru Amici Canentes. Po raz pierwszy chór wykonał francuską pieśń świąteczną z XVI wieku „Nad Betlejem w ciemną noc” oraz kolędę ukraińską „Radość dziś nastała”, z tekstem polskim i ukraińskim. Znane polskie kolędy „Bóg się rodzi” i „Cichą noc” śpiewali wraz z chórem uczestnicy spotkania.
Dyrygent Agnieszka Zińczuk złożyła życzenia noworoczne przybyłym gościom i chórzystom, podsumowując bogaty w wydarzenia artystyczne rok 2023 w chórze. Prezes Jolanta Sikorska-Lis podziękowała Zespołowi TPChUW ds. Jubileuszu 100-lecia Chóru UW za realizację licznych jubileuszowych zadań. Maria Laskowska w imieniu ww. Zespołu przekazała słowa podziękowania dla dyrygent Iriny Bogdanovich i Krzysztofa Rostowskiego za miłą współpracę przy organizacji jubileuszowych uroczystości. O swoich muzycznych przeżyciach z Chórem UW opowiedziała ze wzruszeniem dyrygent Irina Bogdanovich, podkreślając znaczenie ciągłości chórowej tradycji i sztafety pokoleń. Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycił nas również Tomasz Kwieciński – prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.
Biesiadna część spotkania była urozmaicona wspólnymi śpiewami znanego repertuaru rozrywkowego, począwszy od „Maków”, „Jaworiny” i „Buzuki”. Nie mogło zabraknąć też madrygałów staropolskich takich jak „Dobranoc ci Anusieńku” i „Skarżęć się matusiu moja”.
Maria Laskowska
Koncert Chóru Akademickiego UW i Chóru Amici Canentes w Auditorium Maximum UW – 9 grudnia 2023
Zwieńczeniem jubileuszu był – obok panelu – Koncert „Muzyczne podróże – 100 lat Chóru Akademickiego UW”, podczas którego zaśpiewano wybrane kompozycje klasyczne, folklorystyczne i rozrywkowe, wykonywane przez Chór w kolejnych okresach jego stuletniej działalności.
Koncert wykonali: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyr. Iriny Bogdanovich i zespół Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW – Chór Amici Canentes pod dyr. Agnieszki Zińczuk. Koncert zakończyło wspólne wykonanie „Maków” Stanisława Niewiadomskiego, łączących wszystkie pokolenia chórzystów.
Maria Laskowska
Fot. Daniel Miśko
Fot. Kuba Gniazdowski
Fot. Antoni Michalak
Panel dyskusyjny – „100 lat Chóru Akademickiego UW – jak tworzymy razem?”
5 grudnia 2023
Zbliżając się do zakończenia obchodów 100-lecia Chóru UW jubilaci zorganizowali panel dyskusyjny w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW. Jego treścią były opowieści o stu latach muzyki, przyjaźni i pasji w Chórze Akademickim UW. Prorektor ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec w swoim wystąpieniu skierowała serdeczne słowa gratulacji i podziękowania pod adresem Chóru UW.
Wraz z cenionymi wykładowcami, kompozytorami i dyrygentami rozmawiano m.in. o tym, jak zmieniał się Chór na przestrzeni lat, o roli lidera w zespole chóralnym i o rozwoju kreatywności poprzez śpiew i uczestnictwo w zespole. W panelu udział wzięły różne pokolenia chórzystów Uczelni, wśród nich członkowie TPChUW i Chóru Amici Canentes.
Maria Laskowska
A oto główne przesłania – cytaty z dyskusji panelowej:
Wyjazd do Gostynina - 22 października 2023
Chór Amici Canentes otrzymał zaproszenie do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Avis Cantores w Gostyninie. Pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk wykonaliśmy dwa utwory sakralne polskie: psalm Mikołaja Gomółki „Nowy monarsze możnemu” i „Ojcze nasz” Stanisława Moniuszki oraz dwa utwory świeckie obce: staroangielską pieśń „Greensleeves” i francuski madrygał „Tourdion”.
Zwieńczeniem festiwalu było wspólne wykonanie przez wszystkie zaproszone zespoły klasycznego dzieła chóralnego amerykańskiego kompozytora Toma Fettke „The Majesty and Glory of Your Name”. Uroku dodawała piękna sceneria historycznego Zamku Książąt Mazowieckich i doskonała akustyka. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Maria Laskowska
- Szczegóły
- Odsłony: 958
Wyjazd do Bydgoszczy - 10-14 lipca 2023
W lipcu chór Amici Canentes uczestniczył w kilkudniowych warsztatach w Bydgoszczy, którym przewodziła nasza dyrygent Agnieszka Zińczuk. Piękna pogoda sprzyjała śpiewaniu oraz zwiedzaniu. Odbyliśmy liczne spacery po Starym Mieście, płynęliśmy barkami po rzece Brdzie, a także zwiedziliśmy Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Rolę naszego przewodnika po mieście pełniła Ewa Kierszys. Zwieńczeniem wyjazdu był koncert w Katedrze św. Marcina i Mikołaja oraz wspólny wieczór przy pizzy, śpiewach i grze w boule w ogrodzie goszczącego nas hotelu AtmosferA.
Izabela Borzym
Piknik w Brwinowie - 3 czerwca 2023
Po jubileuszowych emocjach w Chórze i TPChUW przyszła pora na wiosenny relaks i lekki repertuar w ogrodach Bartkiewiczówki w Brwinowie.
Podczas wspólnej biesiady przywitaliśmy toastem Kierownictwo Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa z Panią Prezes Krystyną Nowicką, składając serdeczne gratulacje z okazji 50-lecia tak prężnie działającego stowarzyszenia, z którym wieloletnią współpracę wysoko sobie cenimy. Bardzo dziękujemy za gościnę w tym nastrojowym, historycznym miejscu.
Zabytkowy dworek Zagroda (zwany też Bartkiewiczówką) oraz park z początku XX wieku, były niegdyś własnością pisarza i regionalisty Zygmunta Bartkiewicza. Obecnie dworek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz pełni funkcję niewielkiego muzeum przechowującego pamiątki po artyście.
Biesiadnicy wpisali się do Księgi Pamiątkowej Zagrody, zaśpiewali toast dla Leszka solenizanta, po czym rozpoczęli śpiewy zbiorowe i przeboje solistów przy akompaniamencie gitar (a gitarzystów przybyło kilku). Okazało się, że nasza dyrygent Agnieszka zna wiele wspólnych rozrywkowych utworów i lubi je z nami śpiewać, co nas bardzo cieszy. Niezawodnym punktem programu było pieczenie kiełbasek na ognisku. Dziękujemy naszym Koleżankom – Joli, Marysi i Eli – za zorganizowanie pikniku.
Maria Laskowska
Jubileusz 100-lecia Chóru Akademickiego UW, 27– 28 kwietnia 2023
Wielkie gratulacje dla Jubilatów, Chóru Akademickiego UW!!! Dziękujemy za zaproszenie do wspólnego wykonania Psalmu 98 Mikołaja Gomółki na rozpoczęcie koncertu w Filharmonii. Byliśmy zaszczyceni i wzruszeni.
Gratulujemy Jubilatom Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis! Zasłużeni członkowie TPChUW otrzymali z rąk JM Rektora UW Listy gratulacyjne.
List gratulacyjny przysłał b. dyrygent Maciej Jaśkiewicz z Toronto. Poniżej zamieszczamy list oraz kilka zdjęć z koncertu. (M.L.)
(Fot. Monika Gańko, Stefan Gniazdowski, Teresa Gręziak, Mirosław Kaźmierczak, Maria Laskowska)
Miło wspominamy też jubileuszowy bal 100-lecia. Niezapomniane spotkanie różnych pokoleń chórzystów!
Koncert charytatywny w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – 9 marca 2023
9 marca 2023 r. w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 odbył się po raz kolejny wspólny koncert chórów Allegrezza del Canto pod dyr. Magdaleny Trzcionkowskiej oraz Amici Canentes pod dyr. Agnieszki Zińczuk. Był to koncert charytatywny wspierający Polaków zamieszkałych we Lwowie, a chóry przedstawiły na nim bogaty repertuar patriotyczny oraz rozrywkowy, zarówno polski, jak i zagraniczny.
Izabela Borzym
Fot. Joanna Godłoża
Fot. Joanna Godłoża
Fot. Marian Rylski
Oprawa mszy i koncert w Kościele Św. Andrzeja Apostoła – 23 stycznia 2023
23 stycznia 2023 r. w Kościele Św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9 w Warszawie odbył się kolejny już koncert kolęd w wykonaniu chóru Amici Canentes. Chór pod dyr. Agnieszki Zińczuk zaśpiewał popularne polskie kolędy, ale także utwory mniej znane, m.in. południowoafrykańską kołysankę "Thula baba". (I.B.)
Autor zdjęć: Krzysztof Smyk
Spotkanie noworoczne w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim – 15 stycznia 2023
Nadszedł w końcu ten od dawna wyczekiwany, ba, nawet chciałoby się powiedzieć: wytęskniony, dzień naszego dorocznego spotkania. Wszak po trzech latach wiadomej posuchy znów z radością pokonaliśmy trzy piętra szacownego budynku przy ul. Senatorskiej, by nadspodziewanie tłumnie zgromadzić się w gościnnych progach Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Okrzyki wzruszenia, padanie sobie w ramiona, okrzyki: tyżeś to, mój przyjacielu/przyjaciółko/ niosły się przez uchylone okna, a ten i ów przechodzień podnosił głowę, zastanawiając się, zali to wesele jakoweś?
Po gorących powitaniach i uściskach, pozostawiwszy w szatni nakrycia wierzchnie oraz wiktuały na przygotowanych do biesiadowania stołach, zasiedliśmy karnie w krzesłach, gotowi do uczty duchowej, którą niezmiennie zaczyna się każde porządne Spotkanie Noworoczne Amici Canentes.
Zrazu więc wstęp Joli, naszej pani Prezes, sowicie wypełniony imponującymi liczbami wszelakich dokonań chórowych, a zaraz potem, mając zaledwie kilka minut na poprawienie się w krzesłach, dane nam było wysłuchać występu pięcioosobowego chóru Olka, mającego wiele mówiącą nazwę „Continuum”. W rzeczy samej, chórzyści, rozpędziwszy się na pierwszych utworach, z zapałem kontynuowali swój występ przy szczerym aplauzie słuchaczy, rozciągając nieco zaplanowany wcześniej czasokres..
Nadszedł wreszcie czas na clou wieczoru, program kolędowy gospodarzy oraz wspólne śpiewanie niektórych kolęd, czemu niezmiennie oddawaliśmy się z zapałem, pogadując z cicha między utworami a z rzadka tęsknie zerkając w stronę sali biesiadnej.
Atoli i na biesiadowanie przyszedł czas; tu też wykazaliśmy niesłabnący zapał, jako że porządny chórzysta nie ustaje ni w śpiewaniu, ni w godziwej rozrywce przy suto zastawionych stołach a zacnych napitkach!
Jakoż, posiliwszy się i dawszy upust potrzebie ustalenia, co się zmieniło w rodzinno-zdrowotno-towarzyskiej rzeczywistości kolegów (i koleżanek) podczas tej długiej dla wielu rozłąki, karnie zasiedliśmy ponownie w krzesłach, gotowi do obejrzenia jubileuszowego, bo już dziesiątego Kabareciku!
Ech, jak ten czas leci, a nawet… Nasz Karolek spuentowałby z pewnością odpowiednim mocnym słowem tę bezdyskusyjną prawidłowość.
Jako że autorka tej prawie na gorąco pisanej relacji jest też twórcą, a właściwie współtwórcą Kabareciku, pozwolimy sobie zatrzymać się na dłużej przy tymże.
Mimo pewnych obaw przed - zwykłymi w przypadku takich amatorskich, jakby nie było, dokonań - lapsusami, przedstawienie odbyło się bez większych potknięć, co zawdzięczamy w dużej mierze aktorom, którzy z wdziękiem omijali wszelkie przeszkody na swej trudnej artystycznej drodze. Żywiołowa i wielce życzliwa reakcja widzów dodawała im animuszu i pomagała w zwalczeniu zrozumiałej tremy.
Wanda i Piotrek z godnością odegrali trudną rolę naszych Pierwszych Rodziców, Iza M. nieodmiennie sprawdziła się tak w tańcu, jak i w tak odległych od siebie rolach jak przebiegły Wąż, poprzez ognistą uwodzicielkę aż do pełnej charyzmy Hrabiny, która zachowała zimną krew nawet wobec nakrycia jej in flagranti z Grzesiem, odgrywającym rolę Kochanka z właściwą sobie skromnością, mimo niewdzięcznej nieco roli…
Nieco wcześniej uwiodła salę Grażyna, marząca o byciu Kobietą, przy czym zarówno jej strój, jak i pełne czaru poruszanie się po scenie zostały zasłużenie nagrodzone rzęsistymi oklaskami! Iza G., jako silna kobieta, nie wolna jednakże od słabości właściwej płci niewieściej oraz marzeń o wolności (ale takiej nie do końca i od czasu do czasu), wykazała się jak zwykle bardzo sugestywnym i pełnym ekspresji odegraniem swojej roli. I w końcu Halinka i Leszek, którzy odśpiewali swój arcytrudny, w moim pojęciu, duet, a byli przy tym tak przekonujący, że trudno było się nie wzruszyć błaganiem kruchej blond Kobietki i ubolewać nad nieustępliwością Niełatwego Malutkiego...
Piosenki i teksty Tuwima, Gałczyńskiego, Osieckiej, Jurandota, Kerna i innych oparły się z powodzeniem upływowi czasu i nabrały w wykonaniu naszych chórowych aktorów nowej, nieodpartej moim zdaniem, komicznej wymowy, w pozytywnym znaczeniu tego słowa! Oni sami dwoili się i troili, odgrywając zwykle po kilka ról, zręcznie unikając zderzeń w trakcie mijanki i zmieniając rekwizyty, od kapeluszy do broni palnej, nie zapomniawszy wychylić szampana w scenie pojedynku.
Nie można tez nie zapomnieć o Izie B., pilnującej strony muzycznej, co nie jest bynajmniej rzeczą łatwą!
Możemy z przekonaniem powiedzieć, że cały nasz zacny Zespół nie uchronił się przed kolejnym sukcesem, o czym świadczyły rzęsiste oklaski i opieszałe podnoszenie się z krzeseł widzów. Niektórzy wprawdzie twierdzą, że to ostatnie było wynikiem lekkiego zesztywnienia nóg, spowodowanego zbyt długim siedzeniem, ale nie dajemy temu wiary!
Po tak wielu atrakcjach niektórzy wymknęli się po angielsku, przed wyjściem jeszcze nieco się pokrzepiwszy i wymieniwszy aktualne telefony, lecz co bardziej wytrwali balowicze jeszcze długo biesiadowali, umilając sobie czas śpiewem a pojadaniem i popijaniem. Ostatni maruderzy w osobie Izy M., Leszka, Grażyny N., Izy B. i mojej skromnej osoby wyruszyli w drogę do domu już blisko północy, spiesząc dopaść ostatnich pojazdów komunikacji miejskiej.
O czym, zgodnie ze swoją wiedzą i przekonaniem, donosi
Wasz Stary Wiarus, Grażyna Pijet
Koncert kolędowy w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – 12 stycznia 2023
W Centrum Promocji Kultury Praga-Południe odbył się 12 stycznia 2023 r. koncert dwóch chórów - Amici Canentes pod dyr. Agnieszki Zińczuk oraz Allegrezza del Canto pod dyr. Magdaleny Trzcionkowskiej. Oba chóry zaprezentowały zróżnicowany repertuar obejmujący polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki, a także wspólnie wykonały kilka bardziej znanych utworów, do śpiewania których włączyła się również aktywnie publiczność. (I.B.)
Koncert "Harfy Papuszy"– 18 grudnia 2022
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbył się 18 grudnia 2022 r. koncert "Harfy Papuszy" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, solistów i Chóru Akademickiego UW pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Muzykę do poetyckich słów Bronisławy Wajs-Papuszy skomponował obecny na sali, uhonorowany przez słuchaczy Jan Kanty Pawluśkiewicz. Piękny poemat symfoniczny, niezwykli wykonawcy, dostojne i pełne emocji brzmienie Chóru Akademickiego UW, przygotowanego przez dyr. Irinę Bogdanovich.
Maria Laskowska
Pierwszy Koncert Jubileuszowy Chóru UW z okazji 100-lecia zespołu – 3 grudnia 2022
W Kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie odbył się wspaniały koncert jubileuszowy Chóru Akademickiego UW, na który przybyła liczna grupa członków TPChUW i chórzystów Amici Canentes. Chór pod dyrekcją Iriny Bogdanovich wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. W. Lutosławskiego wykonał Nieszpory KV 339 W. A. Mozarta i Glorię FP 177 F. Poulenca. Jako byli chórzyści tego znakomitego zespołu jesteśmy dumni z osiągnięć naszych młodych Przyjaciół i razem z nimi przeżywamy ten szczególny jubileusz. Składamy serdeczne gratulacje.
Maria Laskowska
"Pozytywne wibracje". Koncert z okazji 206 Urodzin UW –
18 listopada 2022
Podczas tego specjalnego wieczoru wystąpiły zespoły uniwersyteckie: Chór Akademicki pod dyrekcją Iriny Bogdanovich, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca "Warszawianka" oraz gościnnie zespół The Whoop Group. Chór UW wykonał utwory rozrywkowe, inspirowane muzyką lat 20-tych XX w. Dziękujemy za zaproszenie na ten urodzinowy wieczór, pełen muzyki, tańca i radości. (M.L.)
Wyjazd do Zamościa i koncert w katedrze
30 września – 2 października 2022
Był to weekend bogaty w wydarzenia. Chór zainaugurował nowy sezon artystyczny wyjazdem do Zamościa i koncertem pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk w zamojskiej katedrze. Rozpoczęliśmy koncert psalmem Kleszczmy rękoma, polskiego kompozytora epoki renesansu Mikołaja Gomółki, który tworzył w tym samym czasie, w II poł. XVI wieku, kiedy włoski architekt Bernardo Morando projektował zamojską kolegiatę, podniesioną w końcu XX wieku do godności katedry. Inną ciekawostką historyczną – według dostępnych źródeł – jest fakt, że w latach 1590-1591 kompozytor Mikołaj Gomółka oraz jego syn Michał byli muzykami na krakowskim dworze kanclerza Jana Zamoyskiego.
Oprócz psalmów Mikołaja Gomółki w programie koncertu były utwory Wacława z Szamotuł, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Piotra Tabakiernika, Piotra Dorosza, Charlesa Gounoda, Georga R. Haendla, Johna Ruttera i Rihardsa Dubra. Partię solową w utworze Ave Maris Stella Piotra Dorosza wykonała dyrygent Agnieszka Zińczuk. Prowadząca koncert Maria Laskowska podziękowała Proboszczowi parafii za umożliwienie występu w tej zabytkowej świątyni, pełniącej historycznie w tzw. państwie zamojskim podobną funkcję, co katedra wawelska w Rzeczypospolitej. Powitała także zasłużone osoby z zamojskiego środowiska nauki, edukacji i polityki, które zaszczyciły nas swoją obecnością na koncercie.
Piękny renesansowy Zamość, wybudowany przez Jana Zamoyskiego jako miasto idealne, mogliśmy podziwiać korzystając z bogatej wiedzy pana Przewodnika. Niezwykłą wartość zamojskiego Starego Miasta dla kultury światowej potwierdziło w 1992 roku UNESCO, umieszczając je na liście światowego dziedzictwa.
Maria Laskowska
Załączamy więcej zdjęć z koncertu oraz program.
- Szczegóły
- Odsłony: 2059
Szklarska Poręba – 3-10 lipca 2022
Kochani!
Dziękujemy Wam bardzo za Wasz udział w tegorocznych warsztatach i wspólny wyjazd do Szklarskiej Poręby! Próby, wycieczki, inspirujące uwagi prof. Marchwickiej, koncert, świętowanie i przede wszystkim Wasze zaangażowanie i serdeczność zostaną w naszej pamięci.
Ilina i Jurek Sawiccy
Weselne poprawiny w dworku Zagroda – 25 czerwca 2022
Dziękujemy za niezwykłe spotkanie pod hasłem Weselne poprawiny, na które zaprosili nas Pani Dyrygent Ilina Sawicka-Froncek z Mężem Piotrem Fronckiem do dworku Zagroda w Brwinowie w sobotę 25 czerwca br.
W słonecznej scenerii zielonego ogrodu licznie przybyli Goście spędzili pełne uroku popołudnie, degustując weselne trunki i słuchając okolicznościowego programu artystycznego w wykonaniu samych uczestników spotkania.
Starym zwyczajem o zmierzchu zapłonęło ognisko, skupiając wokół miłośników śpiewu. Przy akompaniamencie gitarzystów do późnych godzin trwały śpiewy pieśni chóralnych, turystycznych i biesiadnych.
Życzymy Młodym Małżonkom i Chórzystom Amici Canentes udanych, ciekawych wakacji. (M.L.)
Fot. Grażyna Nowodworska, Jerzy Sawicki
Folder Chóru Amici Canentes – 2022
Najnowszą wersję folderu Chóru Amici Canentes można pobrać tutaj.
Oprawa muzyczna uroczystości ślubnej Dyrygent Iliny Sawickiej – 11 czerwca 2022
Chór Amici Canentes otrzymał zaproszenie na uroczystość zaślubin Dyrygent Iliny Sawickiej i Piotra Froncka, która odbyła się 11 czerwca br. w Józefowie k. Otwocka. W tym wyjątkowym dniu mieliśmy zaszczyt wykonać oprawę muzyczną Mszy św. Zaśpiewaliśmy pod dyr. Jerzego Sawickiego „Ave Maris Stella” Piotra Dorosza, „Bogurodzicę”, "Missa de Angelis" (VIII), wspólnie ze scholą, pod dyr. Michała Sawickiego, „Ego sum panis Vivus” Piotra Tabakiernika i psalm „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki.
Składając Młodej Parze życzenia przed kościołem chór pod dyr. Jerzego Sawickiego zaśpiewał „Dyptyk wiejski” Mariana Sawy, ze specjalną dedykacją. Życzymy Młodym Małżonkom szczęścia, wszelkiego dobra i piękna na wspólnej drodze życia. (M.L.)
Wiosenny koncert Śpiewających Przyjaciół – 4 maja 2022
Doroczny majowy koncert Chóru Amici Canentes odbył się tym razem w Auli Szkoły Głównej Handlowej. Program składał się z utworów obcych dawnych wieków, pieśni staropolskich, utworów ludowych i kompozycji współczesnych. Dziękujemy Kierownictwu Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH za zaproszenie, a wszystkim naszym wiernym Sympatykom za niezawodną jak zawsze obecność. Dużą radość sprawił nam Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, którego liczne grono wraz z Panią Dyrygent Iriną Bogdanovich zaszczyciło nas swoją obecnością. (M.L.)
Koncert Chóru Akademickiego UW "Moniuszko dla Ukrainy" - 22 kwietnia 2022
Serdecznie gratulujemy Chórowi Akademickiemu UW i Pani Dyrygent Irinie Bogdanovich niezwykłego Koncertu „Moniuszko dla Ukrainy”, wykonanego 22 kwietnia br. w Kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności 76a. Z udziałem solistów wykonano Mszę Des-dur i fragmenty Mszy e-moll Stanisława Moniuszki.
Podczas koncertu wystąpiły również gościnnie solistki z Narodowego Wokalnego Zespołu „Melodia” z Mariupola, które wykonały kilka pieśni ludowych. Na zakończenie wszyscy wykonawcy zaśpiewali utwory ukraińskich kompozytorów.
Biletem wstępu był gest dobrej woli – wsparcie zbiórki rzeczowej „Solidarni z Ukrainą”, prowadzonej przez społeczność Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziękujemy za zaproszenie. Niezapomniane wrażenia, piękny wyraz solidarności z Ukrainą. (M.L.)
Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Aleksandra – 30 stycznia 2022
Tradycyjne polskie kolędy nasz Chór zaśpiewał w Kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży podczas niedzielnej Mszy św. dla niesłyszących, 30.01.2022. Mszę odprawiał, posługując się językiem migowym, Ks. Dariusz Furmanik, duszpasterz archidiecezjalny osób głuchych. Treść kolęd objaśniali tłumacze migowi. Po Mszy serdeczne życzenia noworoczne złożyła uczestnikom Dyrygent Ilina Sawicka. Ks. Dariusz Furmanik obdarował Chórzystów ciekawą publikacją „Głusi mówią”, opowiedział nam też o założycielu Instytutu Głuchoniemych (w 1817 r.), Ks. Jakubie Falkowskim, pierwszym proboszczu tej parafii, którego pomnik znajduje się w Kościele św. Aleksandra.
Z bogatą historią Kościoła św. Aleksandra związana jest jego zmieniająca się architektura. Zbudowany w latach 1818-1826 w stylu klasycystycznym, na wzór rzymskiego panteonu, został przebudowany według projektu J. Piusa Dziekońskiego w latach 1886-1895, w wyniku czego zyskał dwie urocze boczne wieżyczki, i w takiej postaci przetrwał aż do II wojny światowej. Zburzony we wrześniu 1944 roku, został odbudowany w latach 1949-1952, ponownie w stylu rzymskiego panteonu. Wygląd świątyni z bocznymi wieżyczkami można dziś podziwiać na zachowanych historycznych zdjęciach. Ich wielkim miłośnikiem jest Ks. Dariusz Furmanik, który udostępnia na swoim profilu Facebooka cenne przedwojenne fotografie tego Kościoła, a także placu Trzech Krzyży, po którym krążyły niegdyś ryksze, dorożki i dawne tramwaje (jeszcze w latach 50. na placu Trzech Krzyży była pętla tramwajowa).
Maria Laskowska
Udział w Koncercie noworocznym Chóru Akademickiego UW – 23 stycznia 2022
Członkowie TPChUW zostali zaproszeni na Koncert noworoczny Chóru Akademickiego UW, który odbył się pod dyr. Iriny Bogdanovich 23.01.2022 w Auditorium Maximum UW. W programie były piękne kolędy z różnych stron świata, z oryginalną interpretacją i partiami solowymi. Dziękujemy za zaproszenie! Wielkie brawa! (M.L.)
Kolędowa kantyczka bracka – 23 stycznia 2022
Chór Amici Canentes wziął udział w Kolędowej kantyczce brackiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rafała Markowskiego, 23.01.2022 w gmachu Teatru Komedia. Damy i bracia kurkowi przybyli w kontuszach, z szablami i w gali orderowej.
Po części liturgicznej był wieczór noworoczny, z oprawą artystyczną Chóru, który wykonał pod dyr. Iliny Sawickiej kolędy tradycyjne, a także współczesne, skomponowane przez Piotra Dorosza i Stanisława Moryto. Akompaniował chórowi Jerzy Sawicki. Wystąpił również pięcioosobowy Zespół Muzyki Dawnej Continuum, który wykonał kolędy XV-XVII-wieczne. (M.L.)
Koncert z okazji 20-lecia Chóru Amici Canentes – 28 listopada 2021
W Kościele Św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9 w Warszawie odbył się 28 listopada 2021 koncert muzyki sakralnej zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia naszego Chóru.
Zespół wykonał utwory G. F. Haendla, C. Gounoda, R. Dubra, M. Granciniego, P. Tabakiernika i P. Dorosza.
Dyrygowali Ilina i Jerzy Sawiccy. (I.B.)
Wieczór poetycko-muzyczny w Kościele św. Anny w Warszawie – 16 października 2021
Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wystąpił z repertuarem sakralnym podczas Wieczoru poetycko-muzycznego poświęconego 43 rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
Uroczystość odbyła się w Kościele Akademickim św. Anny, a organizatorem była Fundacja im. Victorii Jankowskiej.
Chór wykonał utwory współczesnych kompozytorów warszawskich: Piotra Tabakiernika i Piotra Dorosza oraz „Barkę”. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka.
Pozostałych wykonawców wymieniamy na załączonym plakacie.
Zamieszczamy więcej zdjęć z koncertu w Św. Annie
Bachotek 2021
- Szczegóły
- Odsłony: 3645
Śpiewanie pieśni powstańczych w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego - 2 sierpnia 2021
W Parku Żywiciela na Żoliborzu odbyło się 2 sierpnia 2021 wspólne śpiewanie pieśni powstańczych w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wykonawcami byli: Kapela Sztajer i Grupa Retro Sawa, w której wystąpili Dyrygenci Chóru Amici Canentes: Ilina Sawicka (śpiew i recytacje poezji) oraz Jerzy Sawicki (akompaniament i recytacje). Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, wśród nich chórzyści Amici Canentes, otrzymali program ze słowami wykonywanych utworów. Dziękujemy naszym Dyrygentom za zaproszenie nas do wspólnego śpiewania wzruszających pieśni powstańczych. Organizatorzy uhonorowali uczestnika Powstania Warszawskiego, przybyłego na uroczystość. (M.L.)