Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej został zaproszony do udziału w niezwykłej uroczystości Święta Światła, czyli Dnia św. Łucji w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim, która odbyła się 13 grudnia 2015 roku, z udziałem Gości ze Szwecji i środowisk polonijnych. Bardzo cenimy sobie bliską, wieloletnią już współpracę z Zarządem i gronem pracowników Towarzystwa. Dziękujemy za zaproszenie Prezesowi Towarzystwa, Panu Tomaszowi Kwiecińskiemu.

Kilka lat temu nasz chór śpiewał w siedzibie Towarzystwa ze szwedzkim zespołem studenckim z Lund. Tym razem wystąpiliśmy wspólnie z młodzieżą studencką z warszawskiego Uniwersytetu Psychologii Społecznej, wykonując wspólnie – przy nastrojowym blasku świec oświetlającym uroczysty orszak św. Łucji – szwedzkie utwory związane z Dniem św. Łucji i Bożym Narodzeniem. Studencki orszak w bieli ze światłami dodawał magii tego wieczoru podczas wspólnego wykonywania pieśni „Sankta Lucia” oraz szwedzkich kolęd i pastorałek.

Spotkanie dwóch pokoleń uniwersyteckich, a zarazem dwóch kultur – polskiej i szwedzkiej – kolejny raz połączyła ponadczasowa i uniwersalna sfera kultury, jaką jest muzyka i śpiew chóralny.

Po wspólnym repertuarze szwedzkim Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej wykonał krótki recital. Zaśpiewaliśmy „Cantilenę” szwedzkiego kompozytora i dyrygenta Erlanda von Kocha, następnie „Kom!” – Moniki Aslund, współczesnej kompozytorki szwedzkiej i choreografki, ponadto anonim francuski z XVI wieku „Ding dong! Merrily on high!” w opr. Charlesa Wooda oraz starą kolędę walijską „Deck the Holls”.

Zakończyliśmy występ jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie i śpiewaną już wcześniej po szwedzku – kolędą „Cicha noc” w języku polskim, w opr. Davida Wikandera.

Udział w uroczystościach Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego i wspólnych projektach muzycznych jest bardzo atrakcyjną formą współpracy i pozwala nam poznać bliżej szwedzką historię, tradycję i kulturę.

Maria Laskowska